Kardiologia to dziedzina medycyny. Jest to nauka o sercu i całym układzie naczyniowym naszego ciała. Ludzie zgłębiają tajemnice ludzkiego serca od wieków. Najstarsze ślady na to wskazujące zachowały się z 300 r. p. n .e.

Historia kardiologii w telegraficznym skrócie

Ok. 2000lat temu rzymski twórca Seneka opisywał ból w klatce piersiowej:„Napad jest bardzo krótki i podobny do ataku. W wypadku innych dolegliwości trzeba walczyć z chorobą, tutaj natomiast ze śmiercią.”

Początki nowoczesnej kardiologii można uznać za rok 1630. Dlaczego? Ze względu na publikacje lekarza Williama Harvey na temat krążenia krwi.

Co było dalej?

Mierzenie ciśnienia krwi – w 1733 roku Stephen Hales poprzez wprowadzanie rury do tętnicy szyjnej po raz pierwszy zmierzył ciśnienie krwi koniowi. Z pewnością musiał być to szczególnie nie przyjemny zabieg, jednak zauważmy jak mierzenie ciśnienia krwi rozwinęło się. Następnie zaczęły powstawać leki. Jednym z pierwszych leków w dziedzinie kardiologii był glikozyd naparstnicy, używany do leczenia obrzęków od XVIII wieku. Następny przełom kardiologii to wynalazek stetoskopu w 1816 przez francuza René Théophile Hyacinthe Laënnec.

Wreszcie w XIX wieku powstał pierwszy bezkrwawy przyrząd do mierzenia ciśnienia krwi tj. sfimograf. Ostatecznie metodę pomiarową rozwinięto dopiero w XX wieku. Współcześnie korzystamy z metody pochodzącej właśnie z tego okresu tj. z metody Korotkowa.

Zwiększona zachorowalność na choroby układu krążenia

Na początku XX wieku choroby układu naczyniowo – sercowego były przyczyną zaledwie 10 % zgonów, ta liczba szybko zaczęła wzrastać i pod koniec tego wieku było to już ok. 50 % w krajach uprzemysłowionych. W związku z tym w kardiologii w tym czasie nastał ogromny rozwój. Opracowano elektrokardiograf, zaczęto przeprowadzać operacje serca. Następnym etapem były operacje na otwartym sercu zapoczątkowane w roku 1952.

 

 

Przełom w kardiologii

Kiedy mowa o kardiologii warto wspomnieć o przełomowym wydarzeniu w tej dziedzinie. Transplantacja serca to z pewnością był ogromny przełom. Pozwala on ratować bardzo wielu ludzi. Kiedy po raz pierwszy serce zostało przeszczepione? W 1967 roku Christiaan Barnard dokonał tego niewiarygodnego progresu w medycynie. Zaledwie 2 lata później zespól polskich profesorów ]również w naszym kraju zapoczątkował ten niezwykły proceder.

W dalszych latach zajęto się zastawkami serca oraz opracowano defibrylator. W latach 90 zastosowano w kardiologii tomografię komputerową, która jednak nie jest zbyt często wykorzystywaną techniką badania w kardiologii obecnie.

Podsumowanie

Obecnie kardiologia to nauka bardzo ważna w naszym społeczeństwie, w którym zabijają nas choroby cywilizacyjne. Współczesny świat niby tak bardzo rozwinięty, a jednak choroby układu krążenia występują dużo częściej niż w latach przedprzemysłowych. Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie dlaczego tak się dzieje. Czy nie spieszymy się za bardzo? Czy nie przesadzamy ze stresem? Przejmujemy się wszystkim zanadto, a to doprowadza nas do szybszej śmierci. Warto więc się zatrzymać, żyć po prostu. Czasem spokój ratuje życie, nie tylko kardiolog.