Grecja to kraj, z którego wywodzą się mity i legendy znane nam jeszcze z czasów szkolnych. To także kraj znany z relacji historycznych i religijnych. To w końcu kraj, który może poszczycić się niesamowitymi widokami i pięknymi miejscami. Jednym z nich są wyspy, na które łatwo dostać się samolotem. Właśnie dlatego wiele osób wybiera wakacje na zakynthos, Krecie, Rodos czy Korfu, najbardziej popularnych wyspach greckich. Czym różnią się te wyspy od kontynentalnej części Grecji? W głąb kontynentu znajdziemy wiele miejsc słynących ze swoich zabytków, sięgających czasów starożytnych lub średniowiecznych. Wiele z nich jest związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub postaciami, które odegrały ważne role zarówno jeśli chodzi o historię, jak i o kulturę nie tylko greką, ale również europejską. Dla osób, które interesują się historią, kulturą, czy religią polecane więc będą szczególnie takie miasta jak Ateny, czy Saloniki położone w kontynentalnej części Grecji. Choć również na wspomnianych wyspach znajdziemy zabytki historii czy kultury. Na przykład na Krecie spotkamy się ze starożytnymi ruinami i średniowiecznymi budynkami. Z kolei decydując się na spędzenie wakacji na Zakynthos będziemy mogli odwiedzić ruiny pałacu weneckiego, gdyż co ciekawe, wyspa ta przez dłuższy czas była zamieszkiwana właśnie przez Wenecjan. W związku z tym też na Zakynthos znajdziemy więcej budynków wybudowanych w stylu weneckim, niż greckim. Dla miłośników włoskiej architektury wąskie uliczki, typowe dla włoskich miast, będą przyjemnym urozmaiceniem greckiego krajobrazu. Z drugiej strony, nie znajdziemy tu wielu śladów kultury, czy architektury greckiej, co dla innych może być sporym rozczarowaniem.

Co więc powiedzieć o wakacjach na Zakynthos, czy warto się na nie zdecydować? To zależy na czym nam zależy. Jeśli chcemy głównie zgłębić historię wiążącą się z tym krajem i zwiedzić znaczące miejsca historyczne, warto jednak zdecydować się na większe miasta o znaczeniu historycznym, jak na przykład, a może przede wszystkim Ateny. Jeśli z kolei chcemy po prostu wypocząć ciesząc się względnym spokojem i mniejszą liczbą turystów, jak najbardziej warto wybrać się na wakacje na Zakynthos. Znajdziemy tutaj malownicze plaże i krajobrazy, które przyciągają uwagę. Będziemy mogli zażyć kąpieli morskiej w otoczeniu wznoszących się naokoło skał i pagórków, a nawet niskich gór, co na pewno jest sporą przyjemnością. W końcu skorzystamy z wszechobecnych winnic, ciesząc się winem o niepowtarzalnym smaku, wytwarzanym z miejscowych winogron oraz świeżymi oliwkami pozyskiwanymi z równie rozległych jak winnice gajów oliwnych. Już samo w sobie zwiedzanie winnic i gajów oliwnych jest niesamowitym przeżyciem godnym polecenia, a uzupełnienie go degustacją tych miejscowych specjałów na pewno pozostawi w naszej pamięci i na naszych podniebieniach wyjątkowe smaki.

Każda wyspa posiada również swój port, co wydaje się rzeczą oczywistą. Jednak wybierając się na wakacje na Zakynthos będziemy mogli udać się do wyjątkowego portu, nazywanego Porto Vromi, który jest naprawdę charakterystyczny. Czym wyróżnia się on spośród setek, czy tysięcy innych greckich portów? Otóż są to w zasadzie niewielkie zatoczki, które s oddzielone od siebie wzgórzami, tworząc niewielkie kameralne plaży z zacumowanymi przy brzegu łodziami. Tworzy to niesamowity krajobraz, a przy okazji jeden z najbardziej niesamowitych portów w Europie, jeśli nie na całym świecie. Aby w pełni nacieszyć się widokiem na to miejsce, warto podziwiać go z góry, z czego będziemy mogli skorzystać wykorzystując usługi agencji lub biura turystycznego. Ponadto, to właśnie z tego portu organizowane są wycieczki na jedną z najpiękniejszych plaży świata, a mianowicie do Zatoki Wraku, w której oprócz samego wraku znajdziemy budzące zachwyt widoki i krajobrazy. Stąd też wypływają łodzie w kierunku Błękitnych Grot, które również zachwycają swoim wyglądem i przyciągają wielu turystów. Jeśli więc chcesz wypocząć i zrelaksować się w pięknym otoczeniu, wakacje na Zakynthos będą dla Ciebie dobrym wyborem.