XXII Międzyprzedszkolne Mistrzostwa Warcabowe

20 marca 2018 roku w legionowskiej Arenie odbyły się XXII Międzyprzedszkolne Mistrzostwa Warcabowe. Dziesięciu reprezentantów dziesięciu legionowskich przedszkoli powitał Roman Smogorzewski, Prezydent Miasta Legionowo. Wyraził słowa podziwu dla małych Mistrzów, zachęcając ich do rozwijania swojej pasji, ale też miał nadzieję, że warcaby są dla nich wstępem do gry królów, jaką niewątpliwie są szachy.

Łukasz Miętek, sędzia, wprowadził przedszkolaków w zasady gry – choć dla nich było to pewnie przypomnienie, bo przecież to ich nie pierwsza rozgrywka :-).

Ewa Mazurek, Nauczycielka z Przedszkola Miejskiego nr 7, wprowadziła graczy w atmosferę zdrowej, rozwijającej, ale i bezstresowej rywalizacji, opartej na zabawie, współpracy i wzajemnym szacunku.

Dorota Stankiewicz, Dyrektorka Przedszkola Miejskiego z Oddziałami Integracyjnymi nr 7
w Legionowie, kolejny raz świetnie przygotowała całe mistrzostwa. Dziękujemy.

I miejsce zdobył Dawid Tomczyk z Przedszkola Miejskiego nr 6.

II miejsce zdobyła Maja Pietraszko z Przedszkola Miejskiego nr 12.

III miejsce zdobył Oliwier Jakubowski z Przedszkola Miejskiego nr 10.

Nagrodę FAIR PLAY zdobył Wiktor Chmielewski – także za klasę i niespotykaną pogodę ducha.

Gratulujemy również pozostałym Mistrzom: Radkowi Kulesza, Filipowi Kuziak, Nadii Tylińskiej, Hubertowi Łoń, Mateuszowi Jurczak oraz Tomkowi Utko.

Jak słusznie zauważył Pan Prezydent – każdy z uczestników to zwycięzca. Żeby wzmocnić te słowa, Arena Legionowo ufundowała dla każdego gracza nagrody – grę edukacyjną dla mistrzów wiedzy. Niech nasze Orły będą orędownikami wiedzy w legionowskiej społeczności!

A przy okazji – czy wiecie, że już 2700 lat p.n.e. grano w Egipcie w warcaby, o czym świadczą rysunki w piramidach i grobowcach. Jak donoszą niektóre źródła historyczne – w średniowiecznej Polsce rycerz, oprócz jazdy konnej i walki bronią, musiał umieć grać w warcaby oraz szachy.

A warcaby 100-polowe w 1723 roku wynalazł Polak – Maciej Żubr herbu Ostroga. Na dworze króla francuskiego często grano w warcaby, ale 64-polowe. Któregoś dnia podczas rozgrywania partii Polak miał super pomysł, dzięki któremu mógłby zbić przeciwnikowi 5 pionów, ale do przeprowadzenia tej akcji zabrakło mu pól na planszy! Jak już dobrze wiemy – potrzeba matką wynalazków, więc nasz rodak wpadł na pomysł poszerzenia planszy do 100.pól i zwiększenia liczby kamieni z 12.do 20. Z czasem warcaby 100-polowe zyskały coraz większą popularność.
W wielu krajach zwane są warcabami polskimi.