Okolica wokół Twojego domu wymaga zagospodarowani i myślisz o zbudowaniu tarasu z prawdziwego zdarzenia? Warto postawić na materiały budowlane najlepszej jakości, które sprawią, że taras będzie wizytówką Twojego domu. Wybór odpowiednich desek tarasowych powinien być bardzo dobrze przemyślany i uwarunkowany specyfiką powierzchni, na której ma się znajdować cała konstrukcja. Na rynku budowlanym znajdziemy dobrze znane deski drewniane, które wyglądają niezwykle estetycznie lecz wymagają specjalnej pielęgnacji.

W ostatnim czasie wielką furorę robi deska PCV, która świetnie sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach, a przy tym nie odbiega swoim wyglądem od tarasów drewnianych.

Deska kompozytowa – hit czy kit?

Kompozyt drzewny, z którego produkowane są deski tarasowe kompozytowe posiada wiele zalet, które decydują o jego wszechstronnym zastosowaniu. Kompozyt oprócz elementów drzewnych w postaci drobnej mączki składa się również z polimerów termoplastycznych, czyli popularnego PCV. Dzięki obecności związków chemicznych, drewno zastosowane w deskach kompozytowych na taras nabiera większej odporności na wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Plusy desek kompozytowych

Deska tarasowa kompozytowa jest doskonałym zamiennikiem deski drewnianej z uwagi na dużo większą wytrzymałość. Zastosowanie polimerów chemicznych fantastycznie działa na właściwości tarasu kompozytowego, który jest niewrażliwy na działanie wody opadowej czy mocnych promieni słonecznych. Powierzchnia desek plastikowych mimo nieustannego wystawienia na szkodliwe warunki zewnętrzne, w żadnym stopniu nie ulega zniszczeniu. Możemy zapomnieć o odwarstwianiu się segmentów desek, deformacjach czy wybrzuszeniach. Deska tarasowa WPC świetnie sprawdza się w każdej sytuacji.

Deska WPC (Wood Plastic Composite) to doskonała alternatywa dla desek drewnianych nie tylko ze względu na ich wytrzymałość, ale także z uwagi na brak konieczności zabezpieczania powierzchni desek impregnatem. Deska tarasowa PCV już w momencie opuszczania taśmy produkcyjnej gotowa jest do montażu i długotrwałego użytkowania. Dzięki temu oszczędzamy cenny czas i pieniądze, które możemy przeznaczyć na inne, nie mniej ważne cele.

Struktura deski tarasowej kompozytowej została zaprojektowana w ten sposób, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko poślizgu. Mokra plama na tarasie? Żaden problem. Powierzchnia deski kompozytowej chroni nas przed upadkiem nawet w czasie intensywnych opadów atmosferycznych. Ponadto deska tarasowa wykonana z kompozytu jest perfekcyjnie wypolerowana, dzięki czemu odpada problem drzazg czy wystających gwoździ, które są częstym problemem jeśli chodzi o tarasy drewniane.

Wysoka estetyka desek plastikowych sprawia, że są tak powszechnie wykorzystywane do budowy tarasów. Deski na taras z kompozytu imitują drewno, dlatego zachowują naturalny, oryginalny wygląd. Producenci desek WPC dbają również o to, aby każdy klient mógł wybrać odpowiedni kolor. Niezwykle popularne są nowoczesne deski grafitowe, brązowe czy teakowe.

Koszt tarasów kompozytowych

Tarasy z kompozytu nie należą do najtańszych rozwiązań. Jeśli chodzi o deskę tarasową, cena za jeden metr kwadratowy waha się między sto a dwieście złotych. Wszystko zależne jest od gatunku zastosowanych komponentów oraz od cennika danego producenta. Nie warto jednak zrażać się wysoką ceną – instalacja tarasu kompozytowego jest świetną decyzją, która zaprocentuje pięknym tarasem, który nie będzie wymagał ciągłych prac renowacyjnych.