Ostatnie lata to prawdziwa rewolucja w dziedzinie edukacji i wychowania psów. W wielu miastach lawinowo powstają kolejne szkoły dla psów, zajęcia z tresury, a także psie przedszkola. To właśnie nad tymi ostatnimi pochylimy się niżej w tym artykule. Czy takie psie przedszkole Warszawa jest w ogóle potrzebne? Jakie korzyści może przynieść? Zapraszam do artykułu.
Co to jest psie przedszkole?
Warto już na samym wstępie rozgraniczyć różnice pomiędzy szkołą dla psów, a psim przedszkolem. Podczas zajęć w takim miejscu pies nie jest uczony komend, posłuszeństwa, czy też sztuczek, a raczej uczy się przebywania z innymi psami oraz ludźmi. Element socjalizacji jest bardzo ważny w procesie edukacji i wychowania czworonoga, a w takim miejscu jak przedszkole może się tego nauczyć.
Psie przedszkole przeznaczone są głównie dla szczeniąt, które podczas zajęć przede wszystkim bawią się z innymi psami. Dzięki zabawie odkrywają one świat, który jest dla nich zupełnie nowy. Będzie odbywało się to w kontrolowanych warunkach, opiekę nad tym będzie sprawował wyszkolony specjalista. Opieka, którą otaczają psy szkoleniowcy pomaga przygotować szczeniaka do profesjonalnego szkolenia, na którym pozna komendy i sztuczki.
Co daje psie przedszkole?
Ostatnie lata to ogromna zmiana postrzegania roli socjalizacji w procesie rozwoju czworonoga. Eksperci wskazują obecnie na ogromny wpływ tego elementu na prawidłowe poznawanie świata przez psa. Jeżeli jego poziom socjalizacji jest wysoki to nie ma on lęków, a przez to jest pewniejszy siebie, weselszy i przede wszystkim mniej agresywny. Kontakt z innymi psami już na etapie wieku szczenięcego pozwala łatwiej przystosować psa do późniejszego życia.
Prowadzone w ramach przedszkolnych zajęć ćwiczenia i zabawy dla psów mają w sobie sporo elementów tresury psa. Jak wskazują nam eksperci z Psiego Przedszkola w Warszawie, tych zajęć nie można utożsamiać z prawdziwym szkoleniem, na którym pies poznaje komendy i uczy się posłuszeństwa. Są one natomiast doskonałym wstępem, dzięki któremu psu będzie łatwiej w przyszłości odbyć takie szkolenie.

Jak wybrać odpowiednie psie przedszkole?
Rynek psich przedszkoli, który jeszcze niedawno w ogóle nie istniał, obecnie staje się coraz bardziej konkurencyjny. Widać to szczególnie w większych miastach, gdzie przedszkola dla czworonogów powstają, jak grzyby po deszczu. Jak w tym gąszczu ofert wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie? Warto przy swoim wyborze uwzględnić kilka elementów.
- oferta przedszkola – szczególną uwagę należy zwrócić na liczebność grup. Warto unikać przedszkoli, w których w jednej grupie jest ponad 30 zwierząt. Obecność zbyt wielu psów może powodować konflikty, a przez to utrudniać socjalizacje.
- wiek przyjmowanych psów – psie przedszkola w Warszawie stosują różne progi przyjęcia zwierząt. Chcąc wysłać do takiej placów szczeniaka, dużą uwagę należy zwrócić na to, by nie były tam przyjmowane roczne psy. To zbyt duża różnica wieku.
- opinie innych – niezadowoleni właściciele psów chętnie podzielą się z innymi swoją negatywną opinią. Warto unikać miejsc, które mają duża takich komentarzy.
- kwalifikacje opiekuna – zanim wyślesz swojego psa na zajęcia, warto ocenić poziom kompetencji, profesjonalizm, a także umiejętności opiekuna. To on będzie w największej mierze odpowiadał za zadowolenie psa podczas zajęć.
Psich przedszkoli w takich miastach jak Warszawa, Kraków, czy też Poznań jest coraz więcej. Wybierając to jedyne warto zwrócić uwagę na powyższe kryteria – pomogą one dokonać właściwego wyboru.