Jeszcze nie tak dawno elektroniczne zamki można było spotkać jedynie w budynkach użyteczności publicznej oraz w hotelach i restauracjach. Obecnie ich cena stała się na tyle dostępna, że coraz więcej osób decyuje sie na ich montaż w domach jednorodzinnych. Zanim Ty również zdecydujesz się na takie rozwiązanie, przekonaj się jakie zalety mają zamki elektroniczne. Czym charakteryzuje się takie rozwiązanie? 

Krok w stronę nowoczesności!

Wygodna karta zamiast pęku kluczy? Jeszcze niedawno nikt nie myślał, że rozwiązania stosowane w hotelach i budynkach publicznych zostaną przeniesione do domów jednorodzinnych. Obecnie coraz więcej właścicieli domów decyduje się zamienić stary, tradycyjny zamek na ten ze sterowaniem elektronicznym. Ten po odczytaniu odpowiednich danych z karty, odryglowuje drzwi.

Na popularyzację takiego rozwiązania wpływ ma nie tylko jego wygoda, ale przede wszystkim rosnąca dostępność cenowa. Kilka lat temu technologia ta zarezerwowana była wyłącznie dla najbogatszych, obecnie dostęp do niej ma praktycznie każdy. Jak wskazują eksperci, zamki elektroniczne w naszych domach staną się codzienności w przeciągu 10 – 15 lat.

Rodzaje zamków elektronicznych

Rosnąca popularność tego rozwiązania sprawiła, że coraz większa liczba sklepów decyduje się na umieszczenie zamków elektronicznych w swojej ofercie. Dla przeciętnego klienta może to oznaczać to prawdziwy zawrót głowy podczas zakupów, ponieważ poszczególne modele różnią się nie tylko kolorami i kształtem, ale przede wszystkim zainstalowanym systemem i poziomem zabezpieczeń.

Sami producenci na swoich stronach internetowych wyróżniają cztery podstawowe rodzaje zamków elektronicznych:

  • zamki biometryczne – drzwi z takim zamkiem otwierane są za pomocą zakodowanego wcześniej odcisku palca. By odryglować drzwi, wystarczy przyłożyć go w wyznaczonym miejscu, które po rozpoznaniu linii papilarnych otwierają je. Nowoczesne systemy są w stanie zapamiętać blisko 100 różnych odcisków, dzięki czemu rozwiązanie to może być z powodzeniem stosowane, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w większych firmach.
  • zamki na kartę zbliżeniową – rozwiązanie, które jest doskonale znane z hotelowych pokoi. Do specjalnego czytnika przykłada się kartę, która swoim wyglądem niewiele różni się od karty bankowej. Taki system świetnie sprawdza się nie tylko do drzwi zewnętrznych, ale również do wewnętrznego systemu zabezpieczania pomieszczeń.
  • zamki sterowane telefonem – opcja ta umożliwia otwierania drzwi zdalnie za pomocą specjalnego kodu. Jest idealną opcją dla rodziców z dziećmi, które mogą samodzielnie otwierać dom, bez obawy o zgubienie kluczy.
  • zamki na klucz chipowy – do otwarcia zamka elektronicznego potrzebne będzie specjalne pióro, które ma wbudowany chip. Po włożeniu go w specjalny otwór, następuje otwarcie drzwi.

Zamki elektryczne do drzwi – warto montować je w swoim domu?

Bez wątpienia jest to ciekawa alternatywa dla klasycznych zamków. Działanie tej technologii zostało już wielokrotnie wypróbowane w budynkach użyteczności publicznej, a także branże hotelarskiej. Coraz częściej znajduje zastosowanie w przypadku mieszkań wielorodzinnych, a także coraz śmielej zagląda do segmentu domów jednorodzinnych. Jak wskazują prognozy, to wygodne i komfortowe rozwiązanie znajdzie w najbliższych latach wielu fanów. Warto, więc zainteresować się nim już teraz!